Modaal inkomen 2026 en 2027: wat het is, wat je netto overhoudt en hoe jouw inkomen zich verhoudt

Wat modaal volgens het CPB precies is, wat je er netto van overhoudt met en zonder vakantiegeld, en hoe modaal zich verhoudt tot het gemiddelde salaris, de mediaan, je leeftijd en je huishouden. Met de definitieve CBS-lonen over 2025 en het voorstel Belastingplan 2027.

Het modaal inkomen is € 48.000 bruto per jaar in 2026 en € 50.000 in 2027, volgens het CPB (MEV 2027, 15 september 2026). Modaal is het meest voorkomende inkomen onder werknemers: geen gemiddelde en geen huishoudinkomen. Netto hou je daar in 2026 zo'n € 3.025 per maand van over, plus ongeveer € 1.761 vakantiegeld in mei of juni, als het vakantiegeld al in de € 48.000 zit (rekenvoorbeeld met de witte maandtabel 2026 van de Belastingdienst, zonder pensioenpremie). Het gemiddelde jaarloon per baan lag in 2025 op € 47.460, inclusief vakantiegeld (CBS, definitief sinds 8 oktober 2026). Hieronder staan modaal, gemiddeld en mediaan naast elkaar, met netto per maand, per leeftijd en per huishouden, en wat er in 2027 verandert.

Kort antwoord: modaal inkomen 2026 en 2027

  • 2026: € 48.000 bruto per jaar (CPB, MEV 2027). Met 8% vakantiegeld erin is dat € 3.703,70 bruto per maand, zonder € 4.000 per maand.
  • 2027: € 50.000 bruto per jaar, een raming (CPB, MEV 2027): € 3.858,02 per maand als het vakantiegeld erin zit.
  • Netto 2026: zo'n € 3.025 per maand plus zo'n € 1.761 netto vakantiegeld, gemiddeld € 3.171 per maand over het jaar (rekenvoorbeeld, zonder pensioenpremie en zorgpremie).
  • Gemiddeld jaarloon per baan: € 47.460 in 2025, inclusief deeltijdbanen en vakantiegeld (CBS, definitief).

Het belangrijkste

  • Modaal is het meest voorkomende inkomen onder werknemers (CPB), elk jaar bijgesteld met de cao-loongroei. Het is een persoonlijk bruto-inkomen, geen huishoudinkomen.
  • Het CPB zegt niet of het vakantiegeld in de € 48.000 zit. Daarom staan hieronder twee rekenvoorbeelden: zo'n € 3.025 of zo'n € 3.181 netto per maand (witte maandtabel 2026).
  • 2x modaal is niet het dubbele netto: één verdiener met € 96.000 houdt zo'n € 4.819 per maand over, twee modale verdieners samen zo'n € 6.049 (rekenvoorbeeld 2026, zonder vakantiegeld).
  • Voor € 3.000 netto per maand heb je in 2026 zo'n € 3.663 bruto nodig, met vakantiegeld zo'n € 47.470 per jaar: rond modaal.
  • Bij een gelijk brutoloon van € 50.000 (modaal 2027) stijgt je netto in 2027 met zo'n € 21 per maand, terwijl het CPB 2,7% inflatie verwacht (voorstel Belastingplan 2027, tabel ministerie van Financiën).

Hoeveel is het modaal inkomen in 2026 en 2027?

Het modaal inkomen is € 48.000 bruto per jaar in 2026 en € 50.000 in 2027; in 2025 was het € 46.000 (CPB, MEV 2027). De bedragen voor 2026 en 2027 zijn ramingen, en ramingen schuiven. In maart 2026 (CEP 2026) stond modaal 2026 nog op € 48.500; in de MEV 2027 van september is het € 48.000 geworden (CPB, maart 2026; CPB, Kerngegevens MEV 2027). Lees je online € 48.500, dan kijk je naar de oudere raming.

Bruto modaal inkomen per jaar, 2014 tot en met 2027 (CPB, Verzamelde bijlagen MEV 2027, bijlage 19, 15 september 2026). 2026 en 2027 zijn ramingen. Tussen 2012 en 2013 zit een trendbreuk, dus vergelijk deze reeks niet met oudere bedragen.

JaarModaal inkomen, bruto per jaar
2014€ 33.000
2015€ 33.000
2016€ 33.500
2017€ 34.000
2018€ 34.500
2019€ 35.000
2020€ 36.500
2021€ 37.500
2022€ 39.000
2023€ 41.500
2024€ 43.500
2025€ 46.000
2026 (raming)€ 48.000
2027 (raming)€ 50.000

Van 2025 op 2026 stijgt modaal met 4,3%, van 2026 op 2027 met 4,2%. Van € 34.000 in 2017 naar € 50.000 in 2027 is 47% meer, zonder correctie voor de prijzen (eigen berekening op de CPB-reeks). Dat volgt uit de manier waarop het CPB modaal bepaalt: elk jaar op basis van de totale gemiddelde cao-loongroei. Voor de cao-lonen bij bedrijven verwacht het CPB +4,2% in 2026 en +3,8% in 2027.

Modaal inkomen per maand

Hoeveel modaal per maand is, hangt af van het vakantiegeld. Komt het bovenop de € 48.000, dan is het brutoloon € 4.000 per maand. Zit het er al in, dan is het € 3.703,70 per maand plus € 3.555,56 vakantiegeld (€ 48.000 ÷ 1,08 ÷ 12). Voor 2027 is dat € 4.166,67 per maand, of € 3.858,02 per maand plus € 3.703,70 vakantiegeld. Welke van de twee het CPB bedoelt, lees je bij de vraag of modaal inclusief vakantiegeld is.

Modaal inkomen in vier getallen

€ 48.000modaal inkomen 2026, bruto per jaar (CPB, MEV 2027)
€ 50.000modaal inkomen 2027, raming (CPB, MEV 2027)
€ 47.460gemiddeld jaarloon per baan inclusief vakantiegeld (CBS, 2025, definitief)
€ 46.200mediaan persoonlijk inkomen van werkenden (CBS, 2024)

Bronnen: CPB, Kerngegevens MEV 2027, CBS, StatLine 81431NED, CBS, De arbeidsmarkt in cijfers 2025

Wat betekent modaal inkomen?

Modaal inkomen is het meest voorkomende inkomen. Het CPB omschrijft het zo: “Vanaf 2013 staat het modaal inkomen voor de meest voorkomende inkomensgroep onder werknemers” (MEV 2027). Het bedrag wordt elk jaar bepaald op basis van de totale gemiddelde cao-loongroei (CPB, toelichting kerngegevens, 2019, bijgewerkt; geraadpleegd oktober 2026).

Daaruit volgen drie dingen die online vaak door elkaar lopen. Modaal is het bruto jaarinkomen van één werknemer, geen inkomen van een huishouden: twee partners die elk modaal verdienen, hebben samen twee keer modaal. Modaal is geen gemiddelde en geen mediaan, maar het inkomen van de grootste groep werknemers. En modaal is een raming van het CPB, geen telling van het CBS.

Hoe het CPB modaal berekent

Tot en met 2012 was modaal een bruto inkomen net onder de maximumpremie-inkomensgrens van de Zorgverzekeringswet. Vanaf 2013 is het het meest voorkomende inkomen. In de toelichting uit 2017 rekende het CPB dat uit als 79% van het gemiddelde inkomen per arbeidsjaar, een percentage dat het met een historische cijferreeks had vastgesteld (CPB, toelichting kerngegevenstabel, 2017). In het Centraal Economisch Plan 2018 herzag het CPB de reeks nog eens: het niveau van 2013 kwam € 2.500 lager te liggen dan in de MEV 2018 (CPB, bijlagen MEV 2027). Tussen 2012 en 2013 zit daardoor een trendbreuk in de reeks.

Wat betekent de term Jan Modaal?

Jan Modaal is de bijnaam voor de werknemer met een modaal inkomen, en hij bestaat niet echt. “Jan Modaal is namelijk geen mens van vlees en bloed, nooit geweest ook”, schreef het CPB in 2022: hij is een plaatsvervangende naam. In het CPB-beeld is Jan Modaal alleenverdiener, met een partner en twee kinderen tussen 6 en 11 jaar. Anno 2022 leken nog ongeveer 200.000 van de 8 miljoen huishoudens op hem (CPB, 2022).

Waar de naam vandaan komt, is niet duidelijk. Vaak wordt de Macro Economische Verkenning 1969 (september 1968) genoemd, maar volgens het CPB komen de termen ‘modaal’ en ‘Jan Modaal’ daarin niet voor, en is er geen bewijs dat een CPB'er de naam bedacht. Een CPB-medewerker vertelde in 2012 aan Nu.nl dat de politiek in 1968 voor het eerst wilde weten hoe maatregelen uitpakten voor lagere en hogere inkomens, en dat iemand kort daarna de naam Jan Modaal gebruikte als stereotiep van de ‘gewone man’ (geciteerd door het CPB in 2022).

In de CPB-definitie van Jan Modaal uit 2017 werkt hij in de marktsector tegen een modaal inkomen, met een niet-werkende partner en twee kinderen tussen 6 en 11 jaar (CPB, toelichting kerngegevenstabel). Voor de koopkrachtcijfers rekent het CPB volgens zijn column uit 2022 al jaren niet meer met zulke voorbeeldhuishoudens, maar met een steekproef van zo'n 100.000 huishoudens.

Mythe en werkelijkheid over modaal

Mythe: modaal is het gemiddelde inkomen. Werkelijkheid: modaal is het meest voorkomende inkomen onder werknemers (CPB). Een gemiddelde ligt hoger, omdat hoge inkomens het omhoogtrekken. Werkenden hadden in 2024 een gemiddeld persoonlijk inkomen van € 54.400 en een mediaan van € 46.200 (CBS), terwijl modaal in dat jaar € 43.500 was (CPB). Drie getallen voor drie verschillende vragen; welke je wanneer gebruikt, staat bij modaal, gemiddeld of mediaan.

Hoeveel hou je netto over van een modaal inkomen?

Van een modaal inkomen van € 48.000 hou je in 2026 ongeveer € 3.025 netto per maand over, plus zo'n € 1.761 netto vakantiegeld: over het jaar gemiddeld zo'n € 3.171 per maand. Dat is een rekenvoorbeeld met de witte maandtabel 2026 en de tabel voor bijzondere beloningen van de Belastingdienst, als het vakantiegeld al in de € 48.000 zit. Komt het vakantiegeld erbovenop, dan is je brutoloon € 4.000 per maand en hou je zo'n € 3.181 netto per maand over, met het vakantiegeld nog extra.

Rekenvoorbeeld modaal 2026, eigen berekening. Loonheffing: Belastingdienst, witte maandtabel 2026 (rijen € 3.703,50 en € 3.996,00). Vakantiegeld: tabel bijzondere beloningen 2026, 50,47%. Aannames: heel jaar gewerkt, jonger dan de AOW-leeftijd, loonheffingskorting toegepast, geen pensioenpremie, tabelloon gelijk aan brutoloon. Zorgpremie en toeslagen niet meegerekend.

Modaal 2026 (€ 48.000)Vakantiegeld zit erinVakantiegeld komt erbovenop
Bruto per maand€ 3.703,70€ 4.000,00
Loonheffing per maand, met loonheffingskorting€ 679,08€ 818,67
Netto per maand≈ € 3.025≈ € 3.181
Vakantiegeld€ 3.555,56 bruto, ≈ € 1.761 netto8% van je brutoloon, bovenop de € 48.000
Gemiddeld netto per maand over het jaar≈ € 3.171 (≈ € 38.057 per jaar)≈ € 3.181 plus het netto vakantiegeld

De witte maandtabel geeft de loonheffing per maand: loonbelasting plus premies volksverzekeringen, met de heffingskortingen al verrekend als je werkgever de loonheffingskorting toepast. Je loon wordt daarvoor afgerond naar beneden op een veelvoud van € 4,50, dus € 3.703,70 valt in de rij € 3.703,50 en € 4.000 in de rij € 3.996,00. In de € 679,08 is al € 471,92 arbeidskorting verrekend (Belastingdienst, witte maandtabel 2026).

Het rekenvoorbeeld is geen persoonlijk belastingadvies. Gaat er bij jou pensioenpremie af, dan ligt je netto lager; die premie verschilt per pensioenfonds en cao. En de zorgpremie betaal je daarna nog zelf aan je zorgverzekeraar: gemiddeld € 1.884 per jaar, ongeveer € 157 per maand in 2026 (Rijksoverheid). Trek je die gemiddelde premie af, dan blijft er van € 3.025 zo'n € 2.868 per maand over (eigen berekening). Wat dat voor sparen betekent, lees je in hoeveel je bij dit inkomen per maand spaart.

Rekenvoorbeeld met de jaartabel van het ministerie

Het ministerie van Financiën rekent in de tabellen bij het Belastingplan 2027 per jaar met een brutoloon; de tabel zegt niet of het vakantiegeld daarin zit. Wij lezen het als totaal jaarsalaris, vakantiegeld inbegrepen. Voor € 48.000 komt dat neer op zo'n € 37.210 netto per jaar, gemiddeld € 3.101 per maand (rekenvoorbeeld, eigen interpolatie tussen de rijen voor € 47.500 en € 50.000 in de tabel voor een eenverdiener). De tabel rekent met een belastbaar loon dat zo'n € 1.865 tot € 2.023 per jaar onder het brutoloon ligt, zonder te zeggen waarom; wij vermoeden dat daar een pensioenpremie in zit. Het ministerie zegt er zelf bij: “Sommige kosten (zoals zorgpremies en huur) zijn niet meegenomen in deze overzichten” (Ministerie van Financiën, september 2026).

Modaal netto in 2027

Modaal is in 2027 € 50.000 bruto. Met het vakantiegeld erin is dat € 3.858,02 per maand plus € 3.703,70 vakantiegeld. Voor het netto rekenen we met de jaartabel van het ministerie, op basis van het voorstel Belastingplan 2027: bij € 50.000 bruto € 38.387 netto per jaar, gemiddeld zo'n € 3.199 per maand als het brutoloon het vakantiegeld bevat (Ministerie van Financiën). Dat bedrag kan nog veranderen. De Tweede Kamer behandelt het Belastingplan vanaf oktober, de Eerste Kamer in december, en “pas na akkoord van beide Kamers zijn de plannen definitief” (Rijksoverheid, 15 september 2026).

Is modaal inkomen inclusief vakantiegeld?

Salarissites als Randstad, Raisin, hetsalariskantoor.nl en Knab rekenen modaal inclusief vakantiegeld (geraadpleegd oktober 2026); het CPB zegt dat zelf niet expliciet. Alle vier noemen € 48.000 bruto voor 2026 “inclusief vakantiegeld” (Randstad, Raisin, hetsalariskantoor.nl, Knab). In de CPB-definitie staat alleen dat modaal “de meest voorkomende inkomensgroep onder werknemers” is (CPB, MEV 2027). Daarom staan in het rekenvoorbeeld hierboven beide varianten: € 3.703,70 per maand plus vakantiegeld als het erin zit, € 4.000 per maand als het erbovenop komt.

Het CBS is over zijn eigen cijfers wel duidelijk. In het jaarloon inclusief bijzondere beloningen zitten “vakantiegeld, eindejaarsuitkeringen, prestatiebeloningen, gratificaties en winstuitkeringen” (CBS, 81431NED). Het gemiddelde jaarloon van € 47.460 per baan in 2025 bevat dus vakantiegeld, het bedrag van € 40.880 niet. Het verschil van € 6.580 per baan bestaat uit die bijzondere beloningen.

Hoeveel vakantiegeld krijg je bij modaal, en wat blijft er netto over?

Wettelijk is je vakantiegeld minstens 8% van je brutojaarsalaris, en de meeste werknemers krijgen het in mei of juni (Rijksoverheid). Zit het in de € 48.000, dan is het € 3.555,56 bruto. Je werkgever houdt daarop loonheffing in tegen het tarief voor bijzondere beloningen: in 2026 50,47% bij een jaarloon van € 45.593 tot en met € 78.426 (Belastingdienst, tabel bijzondere beloningen 2026). Er blijft dan zo'n € 1.761 netto over; zo'n € 1.794 wordt ingehouden. De netto piek in mei is daardoor kleiner dan 8% bruto doet vermoeden.

Welk tarief je betaalt, hangt af van je jaarloon van het vorige kalenderjaar bij dezelfde werkgever (Wet op de loonbelasting 1964, artikel 26). Het vakantiegeld van mei 2026 wordt dus belast naar je loon van 2025. Modaal was in 2025 € 46.000, net boven de grens van € 45.593, dus 50,47% klopt voor iemand die toen modaal verdiende. Verdiende je in 2025 tussen € 41.124 en € 45.592, dan is het tarief 42,01% en hou je van hetzelfde vakantiegeld zo'n € 2.062 over. Wat te veel of te weinig is ingehouden, wordt verrekend in je aangifte inkomstenbelasting.

Wat kwam er bij jou netto binnen?

Vraag Martia in het Nederlands, bijvoorbeeld: “Hoeveel salaris kreeg ik de afgelopen twaalf maanden binnen, inclusief vakantiegeld?”, “Hoeveel was mijn vakantiegeld dit jaar netto?” of “Wat kwam er gemiddeld per maand binnen zonder de maand met vakantiegeld?” Het antwoord komt uit je eigen transacties; hoe ver je transacties teruggaan, hangt af van je bank. Martia ziet wat er op je rekening binnenkomt, dus je netto; je brutoloon staat op je loonstrook.

Praat met Martia

Modaal, gemiddeld of mediaan: wat is het verschil?

Modaal is het meest voorkomende inkomen onder werknemers, het gemiddelde is alle lonen opgeteld en gedeeld door het aantal banen of mensen, en de mediaan is het middelste inkomen: de helft verdient meer, de helft minder. Voor 2025 lagen modaal (€ 46.000, CPB) en het gemiddelde jaarloon per baan (€ 47.460, CBS) dicht bij elkaar: modaal was zo'n 97% van het gemiddelde (eigen berekening). Ze meten wel iets anders. Het CPB kijkt naar het meest voorkomende inkomen van werknemers, het CBS naar een gemiddelde per baan, inclusief deeltijdbanen.

Modaal, gemiddeld en mediaan naast elkaar. Bruto bedragen, per jaar tenzij anders vermeld.

GetalBedragWat het meetBron
Modaal inkomen 2025€ 46.000Meest voorkomende inkomen onder werknemersCPB, MEV 2027
Gemiddeld jaarloon per baan 2025€ 47.460 met, € 40.880 zonder vakantiegeldGemiddelde per baan, deeltijd inbegrepen, 29,5 uur per weekCBS, 81431NED (definitief)
Gemiddeld maandloon per baan 2025€ 3.407 per maandMaandloon inclusief overwerkCBS, 81431NED (definitief)
Gemiddeld jaarloon voltijdbaan 2025€ 69.380 (€ 4.921 per maand)Alleen voltijdbanen, 39,6 uur per weekCBS, 81434NED (definitief)
Mediaan persoonlijk inkomen werkenden 2024€ 46.200 (gemiddeld € 54.400)8,6 miljoen mensen met werk als belangrijkste inkomensbron, zelfstandigen inbegrepenCBS, De arbeidsmarkt in cijfers 2025
Mediaan bruto uurloon 2025€ 26,90 per uurMiddelste uurloon van werknemers, zonder vakantiegeld en overwerkCBS, 86355NED (voorlopig)

Gemiddeld salaris in Nederland

Het gemiddelde jaarloon per baan was in 2025 € 47.460 bruto, inclusief vakantiegeld en andere bijzondere beloningen, en € 40.880 zonder. Het gemiddelde maandloon was € 3.407 inclusief overwerk en het gemiddelde uurloon € 30,53. Werknemers werkten gemiddeld 29,5 uur per week, in 9.173 duizend banen (CBS, 81431NED). Sinds 8 oktober 2026 zijn die cijfers over 2025 definitief.

Gemiddeld salaris voor een fulltime baan

Een voltijdbaan leverde in 2025 gemiddeld € 69.380 per jaar op, inclusief vakantiegeld en andere bijzondere beloningen (€ 59.050 zonder), € 4.921 per maand inclusief overwerk en € 32,74 per uur, bij 39,6 uur per week. Het ging om 4.035 duizend banen (CBS, 81434NED). Deeltijdbanen leverden gemiddeld € 30.260 per jaar en € 2.218 per maand op, bij 21,6 uur per week. Het verschil tussen het gemiddelde over alle banen en dat van een voltijdbaan zit dus vooral in de uren: per uur verdiende een voltijder gemiddeld € 32,74, tegen € 30,53 over alle banen.

Mediaan salaris en mediaan inkomen

In de looncijfers van het CBS staat geen mediaan maandloon. Wel het mediane bruto uurloon: € 26,90 in 2025 (voorlopig), tegen € 25,30 in 2024. Een kwart van de werknemers verdiende minder dan € 19,80 per uur, een kwart meer dan € 36,40 (CBS, 86355NED). Vakantiegeld, andere bijzondere beloningen en overwerk zitten daar niet in.

Per jaar is het mediane persoonlijk inkomen het beste ijkpunt. Werknemers hadden in 2024 een mediaan van € 46.100 en een gemiddelde van € 54.100 (CBS, 83931NED, voorlopig). Voor alle werkenden samen, zelfstandigen inbegrepen, was de mediaan € 46.200 en het gemiddelde € 54.400 (CBS, De arbeidsmarkt in cijfers 2025). Persoonlijk inkomen is wel iets anders dan salaris: er tellen ook uitkeringen en winst uit een eigen bedrijf in mee, en de pensioenpremie van de werknemer is er al af.

Gemiddeld netto salaris

Het CBS publiceert lonen bruto en geen gemiddeld nettosalaris per maand. Eurostat rekent voor 2023 met een alleenstaande die het gemiddelde loon verdient en komt uit op € 5.176 bruto en € 3.763 netto per maand (Eurostat, EARN_NT_NET). Dat is een rekenmodel voor één verdiener met een gemiddeld loon, geen gemeten gemiddelde, dus zet het niet naast de CBS-cijfers alsof ze hetzelfde meten. Wat huishoudens na belasting te besteden hebben, meet het CBS wel: zie het inkomen per huishouden en per stad.

Gemiddeld salaris per leeftijd

Het gemiddelde jaarloon per baan loopt op van € 23.000 bij 20 tot 25 jaar naar € 61.980 bij 50 tot 55 jaar en daalt daarna weer, inclusief vakantiegeld en deeltijdbanen (CBS, 2025, definitief). Met alleen voltijdbanen ligt het hoogtepunt ook bij 50 tot 55 jaar, op € 83.540 per jaar.

Gemiddeld loon per baan naar leeftijd, 2025 (CBS, StatLine 81434NED, definitief sinds 8 oktober 2026). Jaarloon inclusief bijzondere beloningen zoals vakantiegeld; maandloon inclusief overwerk. Gemiddelden per baan, geen medianen. Voltijdbanen: 39,5 tot 40 uur per week.

LeeftijdAlle banen, per jaarAlle banen, per maandUren per weekVoltijd, per jaarVoltijd, per maand
20 tot 25 jaar€ 23.000€ 1.73224,4€ 38.630€ 2.879
25 tot 30 jaar€ 41.140€ 3.01632,7€ 51.170€ 3.730
30 tot 35 jaar€ 51.170€ 3.68833,3€ 63.020€ 4.509
35 tot 40 jaar€ 56.310€ 4.02032,6€ 72.120€ 5.094
40 tot 45 jaar€ 59.490€ 4.23032,3€ 78.150€ 5.488
45 tot 50 jaar€ 61.310€ 4.35732,4€ 81.460€ 5.718
50 tot 55 jaar€ 61.980€ 4.39432,3€ 83.540€ 5.843
55 tot 60 jaar€ 59.890€ 4.26831,6€ 82.280€ 5.796
60 tot 65 jaar€ 55.790€ 3.99130,4€ 79.140€ 5.609

Let op twee dingen. Het zijn gemiddelden per baan, dus hoge salarissen tellen zwaar mee; in de CBS-looncijfers (81434NED) staat geen mediaan per leeftijd. En in de kolommen voor alle banen tellen deeltijdbanen mee: werknemers van 20 tot 25 jaar werken gemiddeld 24,4 uur per week, dus hun lage jaarloon zegt vooral iets over uren. In een voltijdbaan verdienden ze gemiddeld € 38.630 per jaar (CBS, 81434NED).

Wat verdient een 40-jarige gemiddeld?

Een werknemer van 40 tot 45 jaar verdiende in 2025 gemiddeld € 59.490 per baan per jaar, inclusief vakantiegeld, en € 4.230 per maand inclusief overwerk, bij 32,3 uur per week (CBS). Met een voltijdbaan was dat € 78.150 per jaar en € 5.488 per maand. Het mediane persoonlijk inkomen van alle 35- tot 45-jarigen met een inkomen was € 46.800 in 2024 (CBS, voorlopig). Dat laatste getal omvat ook uitkeringen en zelfstandigen, maar laat beter zien wat een doorsnee persoon van die leeftijd heeft dan een gemiddelde.

Mediaan inkomen per leeftijd

Persoonlijk inkomen per persoon met inkomen, naar leeftijd, 2024 (CBS, StatLine 83931NED, voorlopig). Inclusief uitkeringen en winst uit eigen bedrijf; geen salaris.

LeeftijdMediaanGemiddeld
15 tot 25 jaar€ 12.400€ 17.200
25 tot 35 jaar€ 42.400€ 45.300
35 tot 45 jaar€ 46.800€ 54.600
45 tot 55 jaar€ 47.300€ 57.900
55 tot 65 jaar€ 42.900€ 52.300
65 tot 75 jaar€ 29.000€ 35.900

Verdienen mannen meer dan vrouwen?

Per baan wel: mannen verdienden in 2025 gemiddeld € 55.840 per jaar, vrouwen € 38.540. Het grootste deel van dat verschil zit in de uren: mannen werkten gemiddeld 33,0 uur per week, vrouwen 25,8. Per uur was het verschil kleiner, € 31,85 tegen € 28,73. In een voltijdbaan verdienden mannen gemiddeld € 70.960 en vrouwen € 64.940 per jaar (CBS, 81434NED, definitief).

Tussen 25 en 35 jaar verdienen vrouwen per uur iets meer dan mannen; vanaf 35 jaar minder, oplopend tot 17% bij de 55- tot 60-jarigen. Bij mannen ligt het uurloon het hoogst van 50 tot 60 jaar, bij vrouwen van 40 tot 50 jaar (CBS, De arbeidsmarkt in cijfers 2025).

Gemiddeld inkomen per huishouden en per stad

Het mediane besteedbare inkomen van een Nederlands huishouden was € 47.600 per jaar in 2024, zo'n € 3.967 per maand; het gemiddelde was € 60.200 (CBS, voorlopig). Besteedbaar inkomen is het bruto-inkomen min betaalde inkomensoverdrachten, premies voor inkomens- en zorgverzekeringen en belastingen op inkomen en vermogen. Het telt alle inkomens in het huishouden samen, dus ook die van een partner. Omgerekend naar een huishouden van één persoon (gestandaardiseerd) was de mediaan € 36.500 (CBS, 86161NED).

Inkomen per huishouden en per persoon in de vier grote steden, 2024 (CBS, StatLine 86161NED en 86162NED, voorlopig). Huishouden: besteedbaar inkomen per jaar. Persoon: persoonlijk inkomen per jaar, vóór inkomstenbelasting, inclusief uitkeringen en winst uit eigen bedrijf.

GebiedHuishouden, mediaanHuishouden, gemiddeldPersoon, mediaanPersoon, gemiddeld
Nederland€ 47.600€ 60.200€ 34.300€ 42.200
Amsterdam€ 40.100€ 58.400€ 36.200€ 49.300
Rotterdam€ 39.000€ 51.300€ 32.000€ 40.600
Den Haag€ 41.400€ 55.100€ 33.700€ 43.900
Utrecht€ 42.700€ 56.000€ 39.300€ 47.000

In alle vier grote steden ligt het mediane huishoudinkomen onder het landelijke niveau, terwijl het mediane persoonlijk inkomen in Amsterdam en Utrecht erboven ligt. Dat past bij de samenstelling: in de grote steden wonen veel alleenstaanden en studenten, en een huishouden van één heeft één inkomen. Lonen per gemeente publiceert het CBS niet. Wat wonen in die steden kost, staat in de gids over huurprijzen en woonlasten per stad.

Mediaan inkomen in Nederland: waar sta jij?

Het CBS deelt huishoudens op in tien even grote groepen. De grenzen daartussen laten zien waar jouw huishouden staat, als je weet wat jullie samen per jaar te besteden hebben.

Grenzen van de 10%-groepen: besteedbaar inkomen per jaar van particuliere huishoudens, studentenhuishoudens inbegrepen, 2024 (CBS, StatLine 83934NED, voorlopig). Het 10e percentiel is de bovengrens van de laagste 10%, het 90e de ondergrens van de hoogste 10%.

PercentielBesteedbaar inkomen per jaar
10e percentiel€ 20.900
20e percentiel€ 27.500
30e percentiel€ 33.500
40e percentiel€ 39.900
50e percentiel (mediaan)€ 47.600
60e percentiel€ 57.300
70e percentiel€ 68.500
80e percentiel€ 81.600
90e percentiel€ 102.100

Lees het zo: 10% van de huishoudens had in 2024 minder dan € 20.900 te besteden, en 10% meer dan € 102.100 (CBS, 83934NED). Het CBS verwacht de cijfers over 2025 rond oktober; op 9 oktober 2026 stonden ze er nog niet in.

Wat is 2x modaal, en wanneer verdien je boven modaal?

2x modaal is € 96.000 bruto per jaar in 2026 en € 100.000 in 2027. Van € 96.000 hou je in 2026 zo'n € 4.819 netto per maand over, plus zo'n € 3.128 netto vakantiegeld (rekenvoorbeeld, zonder pensioenpremie). Boven modaal verdien je met een bruto jaarinkomen boven € 48.000 in 2026, of boven € 50.000 in 2027. In 2024 had 29,7% van alle mensen met een inkomen een persoonlijk inkomen van minstens € 50.000 (CBS, 83931NED).

Rekenvoorbeeld 2026, eigen berekening, vakantiegeld in het brutobedrag. Netto per maand: witte maandtabel 2026, zonder pensioenpremie. Netto per jaar: geïnterpoleerd uit de tabel van het ministerie van Financiën bij het Belastingplan 2027. Zorgpremie en toeslagen niet meegerekend.

Situatie in 2026Bruto per jaarNetto per maand, zonder vakantiegeldNetto per jaar, tabel ministerie
Eén verdiener, modaal€ 48.000≈ € 3.025≈ € 37.210
Eén verdiener, 2x modaal€ 96.000≈ € 4.819≈ € 58.781
Twee verdieners, elk modaal2 × € 48.000≈ € 6.049 samen≈ € 74.420 samen

Twee partners die elk modaal verdienen, houden samen zo'n € 1.230 per maand meer over dan één partner die in z'n eentje 2x modaal verdient. Dat komt doordat de loonheffing en beide heffingskortingen per persoon werken: twee keer de lagere schijven en twee keer de kortingen. Bij 2x modaal valt een deel van het inkomen in het toptarief van 49,50% boven € 78.426 (Belastingdienst, box 1), en boven zo'n € 45.592 wordt de arbeidskorting kleiner, met 6,51% van het meerdere (Belastingdienst, arbeidskorting 2026). Ook het vakantiegeld wordt zwaarder belast: bij een jaarloon vanaf € 78.427 is het tarief voor bijzondere beloningen 56,01%.

Voor 2027 geeft de tabel van het ministerie bij € 100.000 bruto € 60.421 netto per jaar, gemiddeld zo'n € 5.035 per maand (voorstel Belastingplan 2027). Dezelfde € 100.000 leverde in 2026 € 60.429 op, dus bij dat inkomen ga je er bij gelijk brutoloon netto € 8 per jaar op achteruit (eigen berekening op de tabel van het ministerie).

Wat is het modale inkomen voor een gezin?

Een modaal gezinsinkomen bestaat niet: modaal is het inkomen van één werknemer. Het beeld van het modale gezin komt van Jan Modaal, de alleenverdiener met een partner en twee kinderen. Voor huishoudens kijk je beter naar het besteedbare huishoudinkomen, met een mediaan van € 47.600 per jaar in 2024 (CBS). Een gezin met één modaal inkomen heeft in 2026 zo'n € 3.025 netto salaris per maand, met twee modale inkomens zo'n € 6.049 (rekenvoorbeelden, zonder vakantiegeld). Hoe je de vaste lasten dan eerlijk verdeelt als jullie elk een ander salaris hebben, staat in de gids over kosten naar rato verdelen.

Hoeveel moet je verdienen om bij de top 10% te horen?

Een huishouden hoorde in 2024 bij de best verdienende 10% vanaf een besteedbaar inkomen van € 102.100 per jaar, zo'n € 8.508 per maand (CBS, voorlopig). Dat is het inkomen van het hele huishouden na belastingen en premies, geen salaris. Voor personen geeft het CBS geen grens. De helft van de best verdienende 10% had in 2024 een persoonlijk inkomen van meer dan € 100.800, met een gemiddelde van € 122.600 (CBS, 83931NED). Van alle mensen met een inkomen had 5,1% minstens € 100.000. Van de werkenden waren het er 684.000, zo'n 8%, en 1.900 werkenden kwamen boven € 1 miljoen (CBS, De arbeidsmarkt in cijfers 2025).

Is 2.500, 3.000 of 4.000 euro netto een goed salaris?

€ 3.000 netto per maand is ongeveer een modaal salaris: je hebt er in 2026 zo'n € 3.663 bruto per maand voor nodig, met vakantiegeld zo'n € 47.470 per jaar (rekenvoorbeeld, witte maandtabel 2026). Of een salaris goed is, hangt daarna af van je huishouden en je vaste lasten, niet van het bedrag alleen.

Rekenvoorbeeld, eigen berekening met de witte maandtabel 2026 van de Belastingdienst: met loonheffingskorting, jonger dan de AOW-leeftijd, heel jaar gewerkt, zonder pensioenpremie, per maand zonder vakantiegeld. Het tabelloon is de onderkant van een band van € 4,50, dus de brutobedragen zijn bij benadering. Minimumloon: € 14,99 per uur × 40 uur × 52 ÷ 12 (Rijksoverheid, vanaf 1 juli 2026).

Netto per maandBruto per maand nodig in 2026Waar het staat
€ 2.000≈ € 2.066Onder het netto minimumloon bij 40 uur per week
≈ € 2.373€ 2.598Minimumloon bij 40 uur per week, vanaf 1 juli 2026
€ 2.500≈ € 2.817Net boven het minimumloon bij 40 uur
€ 3.000≈ € 3.663Rond modaal (≈ € 47.470 per jaar met vakantiegeld)
€ 3.500≈ € 4.649Boven modaal
€ 4.000≈ € 5.661Zo'n 1,5x modaal (≈ € 73.370 per jaar met vakantiegeld)

Een goed salaris is een salaris waarmee je je vaste lasten en je dagelijkse uitgaven zonder problemen betaalt. Het Nibud formuleert de ondergrens zo: “Elk huishouden moet zonder problemen de minimale uitgaven kunnen doen” (Nibud, dossier Voldoende inkomen). Hoeveel dat is, verschilt per huishouden. In de minimumbegrotingen van juli 2025 kwam het Nibud op € 1.747 aan uitgaven per maand voor een alleenstaande, € 2.481 voor een stel en € 3.153 voor een stel met twee kinderen van 8 en 13 (Nibud, minimumvoorbeeldbegrotingen juli 2025). Die begrotingen gaan uit van een inkomen op bijstandsniveau, met toeslagen, en een sociale huur; met een huur in de vrije sector ligt het bedrag hoger. Lees daarom ook hoeveel huur kan ik betalen met een modaal inkomen en de rekentabel van € 2.000 tot € 5.000 netto voor de 50/30/20-regel.

Netto per maand. Armoedegrens 2024: methode van CBS, Nibud en SCP (CBS, Leven in armoede 2025). Nibud-minimum: som van vaste lasten, reserveringsuitgaven, huishoudelijke uitgaven en sociale participatie in de minimumvoorbeeldbegrotingen van juli 2025 (eigen optelling).

HuishoudenArmoedegrens (2024)Nibud-minimum aan uitgaven (juli 2025)
Alleenstaande€ 1.600€ 1.747
Stel zonder kinderen€ 2.145€ 2.481
Stel met twee kinderen€ 2.625 (kinderen onder 13)€ 3.153 (kinderen van 8 en 13)

De twee getallen meten iets anders. Bij de armoedegrens zijn de zorgpremie en het eigen risico, samen € 185 per volwassene per maand, al van het inkomen afgetrokken, en de grens rekent met een normhuur van € 610 voor een alleenstaande (CBS, Leven in armoede 2025). Het Nibud-minimum is een begroting van alle uitgaven van een voorbeeldhuishouden. Leg je eigen inkomen dus naast de rij van jouw huishouden, niet naast één landelijk bedrag.

Is 3.000 euro netto een goed salaris?

Voor één persoon wel: € 3.000 netto per maand ligt rond modaal en ruim boven het netto minimumloon van zo'n € 2.373 bij 40 uur (rekenvoorbeelden 2026). Het is bijna twee keer de armoedegrens van € 1.600 voor een alleenstaande. Voor een stel dat van één inkomen leeft, ligt het boven de € 2.481 die het Nibud minimaal rekent. Voor een gezin met twee kinderen ligt het zonder kinderbijslag en toeslagen onder de € 3.153 van het Nibud.

Is 2.500 euro netto per maand veel?

€ 2.500 netto per maand is iets meer dan het netto minimumloon bij een volle werkweek en minder dan modaal, dat netto zo'n € 3.025 per maand oplevert. Je hebt er in 2026 zo'n € 2.817 bruto per maand voor nodig. Voor een alleenstaande is het ruim boven het Nibud-minimum van € 1.747, al gaat dat uit van een sociale huur. Voor een stel dat van één inkomen leeft, ligt het net boven de € 2.481. Voor een gezin met twee kinderen ligt het zonder kinderbijslag en toeslagen onder de armoedegrens van € 2.625.

Is 4.000 euro netto een goed salaris?

Ja. Voor € 4.000 netto per maand heb je in 2026 zo'n € 5.661 bruto per maand nodig, met vakantiegeld zo'n € 73.370 per jaar: ongeveer anderhalf keer modaal (rekenvoorbeeld). Het brutoloon dat daarbij hoort, ligt boven het gemiddelde maandloon van een voltijdbaan: € 4.921 inclusief overwerk in 2025 (CBS).

Is 4.800 bruto een goed salaris?

Ja, het ligt boven modaal: van € 4.800 bruto per maand hou je in 2026 zo'n € 3.577 netto per maand over (rekenvoorbeeld, witte maandtabel 2026, zonder pensioenpremie). Per jaar is dat € 57.600 bruto zonder en € 62.208 met 8% vakantiegeld, zo'n 1,2 tot 1,3 keer modaal 2026. Wel ligt het iets onder het gemiddelde maandloon van een voltijdbaan, € 4.921 inclusief overwerk (CBS, 2025); dat is een gemiddelde, dat hoge salarissen omhoogtrekken.

Rondkomen wordt voor meer mensen lastig. In 2026 zegt 38% van de huishoudens moeite te hebben met rondkomen, tegen 32% in 2024. Bij jongvolwassenen van 18 tot en met 30 jaar is het 54% en bij huishoudens met een laag inkomen 62% (Nibud, juni 2026). Is je inkomen laag, lees dan hoe je rondkomt met een laag inkomen. Verdien je rond modaal en is het geld toch elke maand op, begin dan bij waar je geld blijft en bij je vaste lasten.

Wat gaan we er in 2026 en 2027 op vooruit?

Volgens het CPB stijgt de mediane koopkracht van alle huishoudens in 2026 met 0,6% en daalt ze in 2027 met 0,1% (MEV 2027, 15 september 2026). Voor werkenden is het +0,4% in 2026 en -0,2% in 2027. De cao-lonen bij bedrijven stijgen naar verwachting met 4,2% en 3,8%, de prijzen met 3,3% en 2,7% (CPB, Kerngegevens MEV 2027). Het CPB rekent met statische koopkracht, die “houdt geen rekening met overgangen zoals promotie, baanverlies, samenwonen, scheiden en gezinsuitbreiding” (CPB, bijlagen MEV 2027).

Mediane statische koopkracht per groep, raming (CPB, Verzamelde bijlagen MEV 2027, bijlage 19, 15 september 2026).

Groep20262027
Alle huishoudens+0,6%-0,1%
Werkenden+0,4%-0,2%
Alleenstaanden+0,6%-0,1%
Alleenverdieners+0,5%-0,2%
Tweeverdieners+0,6%-0,1%
Inkomensgroep 41 tot 60%+0,6%-0,1%
Laagste 20% inkomens+0,7%+0,2%

Het Nibud komt op hetzelfde beeld: gemiddeld daalt de koopkracht in 2027 met 0,1%, en “voor het eerst sinds de energiecrisis van 2022 is er voor de meeste huishoudens een koopkrachtdaling” (Nibud, september 2026). Voor een alleenstaande werknemer zonder kinderen met € 45.000 bruto rekent het Nibud met -0,4%, zo'n € 12 per maand minder; met € 50.000 bruto -0,1%, zo'n € 2 per maand (Nibud, 117 voorbeelden). Voor je eigen situatie heeft het Nibud een koopkrachtberekenaar.

Wat verandert er in de inkomstenbelasting in 2027?

Box 1 en heffingskortingen voor wie jonger is dan de AOW-leeftijd, 2026 en voorstel 2027 (Wetsvoorstel Belastingplan 2027, tabel 1, 15 september 2026).

Onderdeel20262027 (voorstel)
Tarief schijf 135,75% tot € 38.88336,23% tot € 39.247
Tarief schijf 237,56% tot € 78.42638,16% tot € 78.426
Tarief schijf 349,50%49,50%
Algemene heffingskorting, maximaal€ 3.115, afbouw vanaf € 29.736€ 3.154, afbouw vanaf € 30.910
Arbeidskorting, maximaal€ 5.685, afbouw vanaf € 45.592€ 5.929, afbouw vanaf € 47.834

De wettelijke inflatiecorrectie voor 2027 zou 2,6% zijn, maar het kabinet stelt voor die vanwege de vrijheidsbijdrage slechts voor 48% toe te passen: een factor 1,01248 in plaats van 1,026. Niet elke grens stijgt met die factor. Het begin van het toptarief blijft bevroren op € 78.426 en de grens van schijf 1 stijgt met 0,94%, een factor 1,00936 (Wetsvoorstel Belastingplan 2027, memorie van toelichting). De arbeidskorting krijgt daarnaast op alle knikpunten € 173 extra (Ministerie van Financiën, tabellen marginale druk, september 2026).

Wat betekent dat voor je loonstrook? Bij hetzelfde brutoloon van € 50.000 stijgt je netto in 2027 met € 249 per jaar, zo'n € 21 per maand of 0,65%, volgens de tabel van het ministerie (eigen berekening). Krijg je geen loonsverhoging, dan stijgt je netto bij dat salaris dus met 0,65%, terwijl het CPB voor 2027 2,7% inflatie verwacht. Ook de zorg wordt duurder: volgens het kabinet stijgt de gemiddelde zorgpremie in 2027 met € 12,50 naar € 169 per maand, en het eigen risico gaat van € 385 naar € 400 (Rijksoverheid, 15 september 2026). De echte premies maken zorgverzekeraars uiterlijk 12 november 2026 bekend.

Alles in deze paragraaf is een voorstel. De afbouwpunten van de heffingskortingen zijn pas definitief als het minimumloon in november 2026 is vastgesteld, en het hele pakket pas na akkoord van de Tweede en de Eerste Kamer; de Eerste Kamer behandelt het in december (Rijksoverheid, Belastingplan 2027).

Je eigen inkomen eerlijk vergelijken: de jaarloon-check

De jaarloon-check is een manier om je eigen inkomen eerlijk naast modaal en het gemiddelde te leggen: vergelijk bruto met bruto, netto met netto over twaalf maanden, en zet daarna je vaste lasten ertegenover. Online cijfers vergelijken vaak appels met peren: een bruto jaarbedrag met je netto maandsalaris, of een maand met vakantiegeld met een gewone maand. Drie stappen voorkomen dat.

Stap 1: bruto met bruto

Pak je jaaropgaaf en leg het brutobedrag, inclusief vakantiegeld, naast € 48.000 (modaal 2026) of naast het CBS-gemiddelde voor je leeftijd in de tabel per leeftijd. Werk je in deeltijd, vergelijk dan met de kolom voor alle banen, niet met voltijd.

Stap 2: netto met netto, over twaalf maanden

Tel twaalf maanden salaris op je afschrift op, inclusief de maand met vakantiegeld, en deel door twaalf. Modaal komt in 2026 uit op zo'n € 3.171 per maand gemiddeld zonder pensioenpremie, of zo'n € 3.101 in het rekenvoorbeeld met de tabel van het ministerie, met het vakantiegeld in het brutoloon. Kijk je naar één maand, laat dan juist de maand met vakantiegeld weg, want die ligt hoger dan de rest van het jaar.

Stap 3: zet je vaste lasten ertegenover

Tel huur of hypotheek, energie, verzekeringen, zorgpremie en abonnementen op en trek ze af van je gemiddelde netto per maand. Wat overblijft, zegt meer over je salaris dan elke vergelijking met modaal. Welke posten erbij horen, staat in de gids over vaste lasten. Hoe je de rest verdeelt, lees je bij de 50/30/20-regel, en hoeveel spaargeld andere huishoudens met hun inkomen opbouwen, in de gids over gemiddeld spaargeld per leeftijd.

Rekenvoorbeeld: de jaarloon-check op één afschrift

Je woont alleen en telt over de afgelopen twaalf maanden € 37.800 aan salaris op je afschrift op, vakantiegeld inbegrepen: gemiddeld € 3.150 per maand. Dat ligt tussen de € 3.101 en € 3.171 uit de twee rekenvoorbeelden voor modaal (de € 3.101 op basis van de tabel van het ministerie), dus je verdient ongeveer modaal. Je vaste lasten zijn € 1.900 per maand, dus er blijft € 1.250 over voor boodschappen, vervoer, kleding, sparen en de rest. Voor gezond eten alleen rekent het Nibud voor een alleenstaande al minimaal € 273 per maand (Nibud, juli 2026); wat huishoudens echt aan eten uitgeven, staat in de gids over boodschappen per maand. Niet je salaris, maar die € 1.250 bepaalt hoeveel ruimte je hebt.

Vraag Martia wat er bij jou overblijft

Stap 2 en 3 van de jaarloon-check gaan over je eigen afschrift. Vraag Martia in het Nederlands: “Hoeveel salaris kwam er de afgelopen twaalf maanden binnen?”, “Wat bleef er gemiddeld per maand over na mijn vaste lasten?” of “Welk deel van mijn netto-inkomen ging dit jaar naar huur en energie?” Het antwoord komt uit je eigen transacties, niet uit een landelijk gemiddelde, en hoe ver je transacties teruggaan, hangt af van je bank. Je brutoloon ziet Martia niet; dat staat op je loonstrook.

Praat met Martia

Veelgestelde vragen

Hoeveel is het modaal inkomen in Nederland?

Het modaal inkomen is € 48.000 bruto per jaar in 2026 en € 50.000 in 2027, volgens het CPB in de Macro Economische Verkenning 2027 van 15 september 2026. In 2025 was het € 46.000 en in 2024 € 43.500. Modaal is het meest voorkomende inkomen onder werknemers, geen gemiddelde en geen huishoudinkomen. Per maand is € 48.000 gelijk aan € 4.000 als het vakantiegeld erbovenop komt, of € 3.703,70 plus € 3.555,56 vakantiegeld als het er al in zit; het CPB zegt niet welke van de twee het bedoelt. In maart 2026 raamde het CPB modaal 2026 nog op € 48.500, dus sites met dat bedrag gebruiken een oudere raming. Ook het bedrag voor 2027 is een raming.

Hoe hoog is een modaal inkomen netto?

Een modaal inkomen van € 48.000 bruto levert in 2026 ongeveer € 3.025 netto per maand op, plus zo'n € 1.761 netto vakantiegeld in mei of juni. Over het hele jaar is dat gemiddeld zo'n € 3.171 per maand. Dat is een rekenvoorbeeld met de witte maandtabel 2026 van de Belastingdienst: het vakantiegeld zit in de € 48.000, je werkt het hele jaar, je bent jonger dan de AOW-leeftijd en er gaat geen pensioenpremie af. Komt het vakantiegeld bovenop de € 48.000, dan is het brutoloon € 4.000 per maand en hou je zo'n € 3.181 netto per maand over. De zorgpremie, gemiddeld € 157 per maand in 2026, betaal je daarna nog zelf. Een tweede rekenvoorbeeld, met de jaartabel van het ministerie van Financiën en het vakantiegeld in het brutoloon, komt uit op zo'n € 3.101 per maand gemiddeld; de tabel zegt zelf niet of het vakantiegeld erin zit.

Is modaal inkomen inclusief vakantiegeld?

Salarissites als Randstad, Raisin, hetsalariskantoor.nl en Knab rekenen modaal inclusief vakantiegeld (geraadpleegd oktober 2026); het CPB zegt dat zelf niet expliciet. In zijn definitie staat alleen dat modaal de meest voorkomende inkomensgroep onder werknemers is, € 48.000 bruto in 2026 (MEV 2027). Zit het vakantiegeld erin, dan is modaal € 3.703,70 bruto per maand plus € 3.555,56 vakantiegeld. Zit het er niet in, dan is het € 4.000 per maand met het vakantiegeld erbovenop. Het CBS is over zijn eigen cijfers wel duidelijk: het gemiddelde jaarloon van € 47.460 per baan in 2025 bevat vakantiegeld, eindejaarsuitkeringen en andere bijzondere beloningen, het bedrag van € 40.880 niet. Vakantiegeld is wettelijk minstens 8% van je brutojaarsalaris en komt bij de meeste werknemers in mei of juni.

Wat betekent de term Jan Modaal?

Jan Modaal is de bijnaam voor de werknemer met een modaal inkomen, het meest voorkomende inkomen onder werknemers: € 48.000 bruto in 2026 volgens het CPB. Hij bestaat niet echt. “Jan Modaal is namelijk geen mens van vlees en bloed, nooit geweest ook”, schreef het CPB in 2022. In het CPB-beeld is hij alleenverdiener, met een partner en twee kinderen tussen 6 en 11 jaar. Anno 2022 leken nog ongeveer 200.000 van de 8 miljoen huishoudens op dat plaatje. Waar de naam vandaan komt, is niet duidelijk. Vaak wordt de Macro Economische Verkenning 1969 genoemd, maar daarin komen de woorden ‘modaal’ en ‘Jan Modaal’ niet voor, en volgens het CPB is er geen bewijs dat een CPB'er de naam bedacht.

Wat is het gemiddelde salaris in Nederland?

Het gemiddelde jaarloon per baan was € 47.460 bruto in 2025, inclusief vakantiegeld en andere bijzondere beloningen, en € 40.880 zonder (CBS, definitieve cijfers van 8 oktober 2026). Het gemiddelde maandloon was € 3.407 inclusief overwerk. Daarin tellen deeltijdbanen mee: gemiddeld werkte een werknemer 29,5 uur per week. Een voltijdbaan leverde gemiddeld € 69.380 per jaar op en € 4.921 per maand. Gemiddelden liggen hoger dan de mediaan, omdat hoge salarissen ze omhoogtrekken: werkenden hadden in 2024 een gemiddeld persoonlijk inkomen van € 54.400 en een mediaan van € 46.200 (CBS). Het meest voorkomende inkomen, modaal, was in 2025 € 46.000 (CPB).

Wat is het gemiddelde inkomen in Nederland?

Dat hangt af van wat je meet. Het gemiddelde persoonlijk inkomen van alle mensen met een inkomen was € 42.200 per jaar in 2024, de mediaan € 34.300 (CBS, voorlopig). Daarin zitten ook uitkeringen, pensioenen en winst van zelfstandigen, en het is een bedrag vóór inkomstenbelasting. Mensen met werk als belangrijkste inkomensbron hadden gemiddeld € 54.400 en een mediaan van € 46.200. Per huishouden, na belastingen en premies, was het mediane besteedbare inkomen € 47.600 per jaar, zo'n € 3.967 per maand, en het gemiddelde € 60.200 (CBS, 2024). Het modaal inkomen, het meest voorkomende inkomen onder werknemers, is € 48.000 bruto in 2026 (CPB).

Wat verdient een 40-jarige gemiddeld?

Een werknemer van 40 tot 45 jaar verdiende in 2025 gemiddeld € 59.490 bruto per jaar per baan, inclusief vakantiegeld, en € 4.230 per maand inclusief overwerk, bij gemiddeld 32,3 uur per week (CBS, definitief). Met een voltijdbaan was het gemiddeld € 78.150 per jaar en € 5.488 per maand. Dat zijn gemiddelden, die hoge salarissen omhoogtrekken; in de CBS-looncijfers (81434NED) staat geen mediaan per leeftijd. Wel de mediaan van het persoonlijk inkomen: voor 35- tot 45-jarigen € 46.800 in 2024, en daarin zitten ook uitkeringen en winst van zelfstandigen (CBS, voorlopig). Bij mannen ligt het uurloon het hoogst tussen 50 en 60 jaar, bij vrouwen tussen 40 en 50 jaar.

Is 3000 euro netto een goed salaris?

Voor één persoon wel: € 3.000 netto per maand ligt rond modaal. Daarvoor heb je in 2026 ongeveer € 3.663 bruto per maand nodig, met 8% vakantiegeld zo'n € 47.470 per jaar, tegen een modaal inkomen van € 48.000 (CPB). Het netto minimumloon bij 40 uur per week is zo'n € 2.373 per maand (rekenvoorbeelden met de witte maandtabel 2026, zonder pensioenpremie). Of het genoeg is, hangt af van je huishouden en je vaste lasten. Voor een alleenstaande is € 3.000 bijna twee keer de armoedegrens van € 1.600 (CBS, 2024). Een gezin met twee kinderen dat van één salaris leeft, zit zonder kinderbijslag en toeslagen onder de € 3.153 aan minimale uitgaven die het Nibud voor zo'n gezin rekende (juli 2025).

Is 2500 euro netto per maand veel?

€ 2.500 netto per maand is iets meer dan het netto minimumloon bij een volle werkweek, zo'n € 2.373 vanaf 1 juli 2026, en minder dan modaal, dat netto zo'n € 3.025 per maand oplevert (rekenvoorbeelden met de witte maandtabel 2026). Je hebt er in 2026 ongeveer € 2.817 bruto per maand voor nodig. Voor een alleenstaande is het ruim genoeg voor de minimale uitgaven die het Nibud rekent, € 1.747 per maand (juli 2025), al gaat dat uit van een sociale huur. Voor een stel dat van één inkomen leeft, ligt het net boven de € 2.481 van het Nibud. Voor een gezin met twee kinderen ligt € 2.500 zonder kinderbijslag en toeslagen onder de armoedegrens van € 2.625 (CBS, 2024).

Wat is 2x modaal netto?

2x modaal is € 96.000 bruto per jaar in 2026 en € 100.000 in 2027 (CPB). Eén verdiener met € 96.000, vakantiegeld inbegrepen, houdt in 2026 zo'n € 4.819 netto per maand over, plus zo'n € 3.128 netto vakantiegeld (rekenvoorbeeld met de witte maandtabel 2026, zonder pensioenpremie). Over het jaar komt dat met de tabel van het ministerie van Financiën uit op zo'n € 58.781 netto, gemiddeld € 4.898 per maand (eigen interpolatie). Voor 2027 geeft die tabel bij € 100.000 bruto € 60.421 netto, zo'n € 5.035 per maand (voorstel Belastingplan 2027). Twee partners die elk modaal verdienen, houden samen meer over: zo'n € 6.049 per maand, omdat loonheffing en heffingskortingen per persoon werken.

Hoeveel moet je verdienen om bij de top 10% te horen?

Een huishouden hoorde in 2024 bij de best verdienende 10% vanaf een besteedbaar inkomen van € 102.100 per jaar, zo'n € 8.508 per maand, volgens voorlopige cijfers van het CBS. Dat is het inkomen van het hele huishouden na belastingen en premies, geen salaris. Voor personen publiceert het CBS geen grens. Wel had de helft van de best verdienende 10% in 2024 een persoonlijk inkomen van meer dan € 100.800, en had 5,1% van alle mensen met een inkomen minstens € 100.000. Onder werkenden waren het er 684.000, zo'n 8%. De inkomenscijfers over 2025 verwacht het CBS in het najaar van 2026.

Wat gaan we er op vooruit in 2026 en 2027?

Weinig. Het CPB verwacht dat de mediane koopkracht van alle huishoudens in 2026 met 0,6% stijgt en in 2027 met 0,1% daalt (MEV 2027, 15 september 2026). Voor werkenden is dat +0,4% en -0,2%. De cao-lonen bij bedrijven stijgen in 2027 naar verwachting met 3,8% en de prijzen met 2,7%. Het Nibud rekent voor 2027 met een gemiddelde daling van 0,1%: voor het eerst sinds de energiecrisis van 2022 gaat de koopkracht van de meeste huishoudens omlaag. Bij een gelijk brutoloon van € 50.000 levert het voorstel Belastingplan 2027 zo'n € 21 netto per maand meer op dan in 2026. Het plan is nog niet definitief: de Eerste Kamer behandelt het in december 2026.

Hoe vergelijk ik mijn eigen salaris met modaal?

Vergelijk bruto met bruto en netto met netto. Pak voor bruto je jaaropgaaf, inclusief vakantiegeld, en leg dat naast € 48.000 (modaal 2026, CPB) of naast het CBS-gemiddelde voor je leeftijd. Voor netto tel je twaalf maanden salaris op je afschrift op, inclusief de maand met vakantiegeld, en deel je door twaalf; modaal komt in 2026 uit op zo'n € 3.171 per maand gemiddeld (rekenvoorbeeld, zonder pensioenpremie). Zet daarna je vaste lasten ertegenover, want die bepalen of je salaris genoeg is. In Martia vraag je het in het Nederlands: “Hoeveel salaris kwam er de afgelopen twaalf maanden binnen?” Het antwoord komt uit je eigen transacties; hoe ver je transacties teruggaan, hangt af van je bank.

Bronnen

  • CPB (2026). Kerngegevens MEV 2027 (15 september 2026): bruto modaal inkomen 2024 tot en met 2027, cao-lonen, consumentenprijzen en koopkracht. cpb.nl
  • CPB (2026). Verzamelde bijlagen MEV 2027, bijlagen 2 en 19: reeks bruto modaal inkomen, definitie en koopkracht per groep. xlsx, via de raming van september 2026
  • CPB (2026). Actualisatie Verkenning middellange termijn tot en met 2034 (12 maart 2026), kerngegevens. PDF
  • CPB (2019, bijgewerkt; geraadpleegd 9 oktober 2026). Toelichting bij gegevens kerngegevens en aanvullende kerngegevens (huidige definitie modaal). cpb.nl
  • CPB (2017). Toelichting bij Kerngegevenstabel (11 augustus 2017): definitie tot en met 2012 en de 79%-methode. cpb.nl
  • CPB (2022). Hoe Jan Modaal een gezicht en gezin kreeg (column, 20 oktober 2022). cpb.nl
  • CBS (2026). StatLine 81431NED, Werkgelegenheid; banen, lonen, arbeidsduur, SBI2008; kerncijfers, en 81434NED (lonen naar leeftijd, geslacht en voltijd of deeltijd), definitieve cijfers over 2025 (8 oktober 2026). 81431NED, 81434NED
  • CBS (2026). StatLine 86355NED, mediaan bruto uurloon van werknemers (2025, voorlopig). cbs.nl
  • CBS (2026). De arbeidsmarkt in cijfers 2025 (persoonlijk inkomen van werkenden 2024, uurloon naar leeftijd en geslacht). PDF
  • CBS (2025). StatLine 83931NED (inkomen van personen, inkomensklassen en 10%-groepen) en 83934NED (inkomensgrenzen van huishoudens), 2024 voorlopig. 83931NED, 83934NED
  • CBS (2025). StatLine 86161NED (inkomen van huishoudens, regio) en 86162NED (inkomen van personen, regio), 2024 voorlopig. 86161NED, 86162NED
  • CBS (2025). Leven in armoede 2025 (armoedegrens 2024). cbs.nl
  • Eurostat. EARN_NT_NET, nettoloon van een alleenstaande met het gemiddelde loon (2023). ec.europa.eu
  • Rijksoverheid (2026). Wetsvoorstel Belastingplan 2027 (tabel 1: tarieven en heffingskortingen; memorie van toelichting: inflatiecorrectie 2027) en Belastingplan 2027: voorstellen voor beter werkend belastingstelsel en gezonde overheidsfinanciën (15 september 2026). wetsvoorstel, PDF, nieuws
  • Ministerie van Financiën (2026). Tabellen marginale druk, Belastingplan 2027 (nettoloon eenverdiener 2026 en 2027; arbeidskorting 2027). PDF
  • Belastingdienst (2026). Witte Maandloon-tabel loonbelasting/premie volksverzekeringen, Nederland, Standaard en tabel bijzondere beloningen (uitgave januari 2026); Box 1: uitleg en tarieven; Tabel arbeidskorting 2026. maandtabel, bijzondere beloningen, box 1, arbeidskorting
  • Salarissites over modaal 2026 “inclusief vakantiegeld” (geraadpleegd oktober 2026): Randstad, Een modaal inkomen: wie of wat is Jan Modaal? (zonder datum); Raisin (2026), Wat is het modaal inkomen in Nederland in 2026? (bijgewerkt 13 mei 2026); hetsalariskantoor.nl (2026), Modaal inkomen in 2026 (30 april 2026); Knab (2026), Modaal en gemiddeld inkomen in 2026: zo vergelijk je jouw inkomen (bijgewerkt 23 juni 2026). randstad.nl, raisin.com, hetsalariskantoor.nl, bieb.knab.nl
  • Wet op de loonbelasting 1964, artikel 26 (jaarloon voor bijzondere beloningen). wetten.overheid.nl
  • Rijksoverheid (2026). Bedragen minimumloon 2026, Hoe hoog is mijn vakantiegeld?, Wat kost het om een zorgverzekering af te sluiten? en Kabinet zet in op gezondheid en op zorg die klaar is voor de toekomst (15 september 2026). minimumloon, vakantiegeld, zorgpremie, zorg 2027
  • Nibud (2026). Koopkracht 2026-2027: 117 voorbeelden, koopkrachtbericht en koopkrachtberekenaar (september 2026). voorbeelden (PDF), bericht (PDF), berekenaar
  • Nibud (2026). Meer huishoudens komen moeilijker rond (23 juni 2026) en dossier Voldoende inkomen. nieuws, dossier
  • Nibud (2025, 2026). Nibud minimumvoorbeeldbegrotingen juli 2025 en Huishoudelijke uitgaven (voedingskosten, juli 2026). begrotingen (PDF), nibud.nl

Lees verder

Praat met Martia →Artikel van Martia — de AI met wie je in het Nederlands over je geld praat.